Ze života

Nejlepší dárek pro vašeho muže?

Nebudeme si nic nalhávat. Muži se prostě rádi dívají na krásné ženy. Sice bych byla ráda, kdyby mi nějaký muž tuto skutečnost vyvrátil a řekl něco ve stylu:

 

„Nejkrásnější  na světě je ta moje, jiné ženy mě nezajímají a ani pohledem o ně nezavadím.“

 

Nejsem naivní. Je mi přes třicet a realita je jiná.

 

Já vím. Ale…

Mám pro vás jeden dost dobrý tip. Jakkoliv si možná myslíte, že zrovna vy nejste výstavní modelkou, zkuste jednu věc. Nechte se vyfotit od profesionála a pak tyto fotky darujte partnerovi pod stromeček. Budete mít hezké Vánoce a krásnou vzpomínku. 🙂

 

Já jsem se k tomuto aktu (a to doslova) odhodlala touto dobou před dvěma lety. O ateliérových fotografiích jsem přemýšlela už delší dobu a jak to tak u mě bývá, když mám nějaký nápad, většinou ho dříve nebo později uskutečním.

 

Sebrala jsem odvahu a vydala se k fotografce. Byla tak milá a přátelská, že jsem během několika desítek minut postupně ztrácela stud (i oblečení). Mimochodem, aniž bych se jakkoliv chtěla dotknout fotografického umu mého přítele, profík je prostě profík. Nejen v tom, co dělá, ale i v tom, co říká.

 

Uvedu názornou ukázku.

Když mě fotila paní fotografka, neustále říkala:

 

„No to je nádhera! … A teď se usmějte…  jo to je přesně ono, to se bude přítelovi líbit. Máte nádherný úsměv. Koukněte na mě, mrkněte… Výborně, jde vám to skvěle. Sluší vám to.“

 

Já si sice v duchu občas ironicky říkala: „No to určitě…“ Ale díky jejímu přístupu se mi dařilo toto negativní sebehodnocení zapudit.

 

Když mě fotí přítel, obvykle říká:

 

„Zkus se podívat nahoru, na mě, dolů, do strany. Né to je blbý. Počkej. Seš moc daleko, seš moc blízko…“

 

A to nemluvím o tom, jak dlouho mu trvá, než si vše nastaví a blikne fotku. To už mi většinou ten původně přirozený úsměv přechází v cosi nepřirozeně strnulého, v opačném případě se jinak nevhodně pohnu nebo zatvářím.

 

Profesionální fotografka prostě jenom cvaká jednu fotku za druhou a ještě s vámi vesele konverzuje. Budete sama překvapená, jak vaši krásu dokáže zachytit.

 

Když mi asi za 14 dní přišel soubor se všemi fotkami (kolem 400 kusů), měla jsem problém vybrat pouze 12 z nich na výrobu kalendáře. Nakonec jsem je vybrala a poslala paní fotografce k úpravám. Už předem mi řekla, že nic nezvětšuje, ani nezmenšuje 🙂 Chce zachovat skutečnost a dělá jen drobné retuše, jako je vyhlazení pleti, odstranění jizev, zjemnění či zvýraznění kontrastů.

 

Když můj přítel svůj dárek rozbalil, spadla mu brada. Byl absolutně překvapený a nadšený. Kochal se mými portréty a uměleckými akty. Jeho úsměv pak ale na chvilku zmizel. A víte proč? Napadla ho jedna otázka… A já na to jen: „Neboj, fotila mě žena” 🙂

 

Důležité informace na závěr

1. Výběr fotografa

Je dobré využít reference od někoho, kdo už má s focením u fotografa zkušenosti a dá vám tip. Doporučuji také podívat se na webové stránky fotografů a prohlédnout si v galerii, jakým stylem fotí, a jestli se vám jejich práce líbí. Zvažte také, jestli se chcete raději nechat fotit ženou nebo mužem. Oba jsou sice profesionálové, ale já jsem například věděla, že u fotografa muže se neuvolním.

2. Jaký styl fotek chcete?

Možnosti dnešních fotografů jsou obrovské. Můžete mít krásné fotky z ateliéru, ale také z venkovního prostředí. Umělecké akty focené venku vypadají úžasně, ale pokud jste se rozhodly pro focení na podzim či v zimě, bude vám příjemnější teplo ateliéru.

3. Cena

Cena se jako u všech služeb různí ve větších a menších městech. Nižší sazba je 1.500 Kč, vyšší kolem 5.000 Kč. Já jsem zvolila střed a zaplatila 3.500 Kč.

4. Co s líčením a účesem?

Někteří fotografové nabízejí za příplatek líčení od vizážistky a účes od kadeřnice přímo v ateliéru. Já jsem využila šikovnosti svojí sestry a nechala se nalíčit u ní doma těsně před tím, než jsem se šla nechat fotit. Vlasy jsem si upravovala sama (v podstatě jen umyla…), ale je to dáno tím, že mám ráda přirozenost. Možná někdy příště bych si zašla předem ke kadeřnici.

5. Co s sebou?

Vezměte si oblečení i doplňky, ve kterých se chcete nechat vyfotit. Nezapomeňte na šperky, boty, spodní prádlo, punčochy. V ateliéru mají fotografové většinou něco k zapůjčení, ale je lepší mít i něco svého. Zkuste si předem zjistit, co daný fotograf nabízí.

6. Jak dlouho to bude trvat?

Doba focení může být různá, většinou je v rozmezí 1 – 3 hodin. Já jsem v ateliéru strávila celkem dvě hodiny i s úvodním povídáním.

…a takhle to dopadlo

atelier

 

P.S. Věděla jste, že když se fotí modelky, taky se „nacvaká“ x fotek, z nichž se jedna vybere, vyretušuje (a tam se skutečně zvětšuje, zmenšuje, prodlužuje a kdoví, co ještě) a pak na vás teprve koukne ta „ideální kráska“? Tudíž opravdu nemá cenu srovnávat sebe s výtvorem ve fotoshopu 😉

P.S. 2 Možná při focení zjistíte, že by vás samotnou bavila práce fotografky. Pracujete zrovna jako účetní a nejste profi fotograf? Nevadí. Cesta k vašemu vysněnému povolání může vést oklikou, tak jako u mě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *