Ze života

Chcete být šťastní? Vypněte televizi

Uznávám, že svést všechna svoje trápení jenom na televizi a její programy, není fér.

Někteří možná namítnete, že v televizi sledujete důležitá dění ve společnosti, vzdělávací pořady nebo kvalitní filmy. Pokud to máte takto a vyhovuje vám to, jste šťastní lidé. Pro mnohé je však televize každodenním společníkem ve volných chvílích. Zapnou si ji hned po probuzení, po návratu z práce a vypínají ji těsně před spaním. Je to takový aktivní kamarád, který vás vždycky pobaví, něco vám nabídne a zaručeně vás informuje o nejdůležitějších událostech ve světě.

Pokud jste citlivé a vnímavé povahy, každá nová tragická zpráva vás zasáhne. Možná máte pocit, že svět je čím dál horší, dějí se jen samé katastrofy a lidé jsou na sebe zlí. A když se pak chcete zrelaxovat u své oblíbené hudby, místo libých tónů Franka Sinatry, vám v hlavě pořád zní vtíravá znělka z reklamy na prací prášek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Často se necháváme strhnout tím všemohoucím negativizmem. Tvůrci mediálních zpráv cíleně zařazují do programu silně negativní zprávy. A víte proč? Z jednoho prostého důvodu. Protože to zvyšuje sledovanost. V lidech je odpradávna zakódovaná zvýšená pozornost při nebezpečí. A negativní zprávy přesně tento pocit nebezpečí vyvolávají a tím spouští onen signál.

Ne, nepluji na růžovém obláčku a nemyslím si, že je svět jenom krásný, barevný a čistý. Svět bez sociálních, ekonomických, náboženských a jiných problémů. Náš svět, náš život protínají nejrůznější události, emoce, činy a pocity. Dobré i špatné, smutné i veselé, nepříjemné i příjemné.

IMG_20140817_162749

Otázkou však je, co si chceme do svého života přitáhnout MY. Zda chceme vidět život z té lepší stránky.

Je to víc než rok, co jsme se s přítelem přestěhovali a starou televizi jsme nechali ve starém bytě. Zkusili jsme žít bez televize úplně a zjistili jsme, že nás to neskutečně osvobodilo. Osvobozuje nás to vlastně každý den. Máme víc času na společné chvíle, kupujeme si jen to, co opravdu potřebujeme a ne to, co nám nutí reklamy. Pečlivě si vybíráme filmy, které si pustíme.

Ale hlavně…

ZAMĚŘUJEME SVOJI POZORNOST NA POZITIVNÍ DĚNÍ KOLEM SEBE…

… A JSME ZA TO VDĚČNÍ.

Když od sebe rozhrnete mraky negativních vlivů, najednou si můžete všimnout těch krásných malých drobností, které tvoří náš život. Může to být milá paní v trafice, kterou potkáváte každý den cestou do práce, sousedovo hravé štěně, které vám zvedne náladu, nebo příjemná obsluha ve vaší oblíbené kavárně. Věřte, že i vy můžete mít pro někoho pozitivní přínos pro to, co děláte, kým jste nebo prostě „jen“ proto, že JSTE.

373

P.S. Spousta lidí v našem okolí nám nerozumí a neustále se nás ptají, co teda děláme, když nemáme televizi. Mnoho z nich nám také nějakou ze svých nabízí. A my jen s „díky“ odmítáme a namísto odpovědi se usmíváme pod fousy… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *