Cestování,  Rozhovory

Díky práci v Německu si Lucka plní svoje sny

Možná to máte podobně jako já. Myslela jsem si totiž, že mladí lidé, kteří jedou za prací do zahraničí, v 99% pracují v kavárnách, restauracích, hotelech nebo jako au-pair. Lucka mi ale ukázala úplně jiné možnosti. Rozhodla se odjet za prací do Německa, ale vybrala si pro mě něco nepředstavitelného. Práci ve fabrice. A co víc, je tam spokojená 🙂  Posuďte sami, jak si Lucka pochvaluje život v Německu.

 

Seznamte se
  • Lucka žije a pracuje přes čtyři roky v Německu
  • je jí 25 let a pochází z jihomoravského Bzence
  • miluje cestování a vyznává pozitivní přístup k životu
  • o tom, jak jí Německo změnilo život, píše blog Luci v Německu

 

Začátky…

 

Po střední škole jsem se hodně plácala, nebyla jsem si přesně jistá, co chci dělat, neměla jsem motivaci, a proto jsem střídala pár firem. Vystudovala jsem Hotelnictví a turismus v Bzenci, ale vždy jsem chtěla na vojenskou nebo policejní školu, což se bohužel nepodařilo nejen kvůli známkám, ale i problémům s koleny…

 

1. Luci, popiš prosím trošku tvůj příběh, jak se stalo, že jsi před čtyřmi lety odjela do Německa a jsi tu dodnes.

Lucka: Cítila jsem, že v Česku již nemám co ztratit, jak partnera, tak práci a má touha cestovat byla silná, výplata již tolik ne. Kamarádka v Německu pracovala už pár měsíců, tak jsem si poslala životopis do agentury, se kterou to vyšlo až napodruhé a prostě jsem odjela. Možná to bude znít blbě, ale měla jsem především finanční vidinu. To bylo ale na začátku. Postupně jsem začala otevírat oči, že média neříkají vše. Žiji tady přes čtyři roky a v tuto chvíli bych neměnila.

 

2. Jaký jsi měla plán, když jsi odjížděla? Plánovala jsi pobyt na delší dobu?

Lucka: Žádný. Byla to vyložené spontánní akce. Nevěděla jsem, co očekávat, nevěděla jsem, do čeho pořádně jdu. Od pohovoru se vše hrozně rychle seběhlo. Neměla jsem ani čas si uvědomit, že opouštím rodinu, kamarády, ČR. Říkala jsem si, že tak na rok na zlepšení jazyka a našetřit nějaké peníze. Po dvou měsících jsme se dali s nyní již bývalým přítelem dohromady a zakotvila jsem tu.

 

3. Jaká byla realita, když jsi do Německa přijela? Co jsi musela řešit? Co tě překvapilo mile/nemile?

Lucka: Realita byla šílená, až příšerná! Byla jsem ubytovaná se Slováky na ubytovně a bylo mi studno, že znám tento jazyk. Neochotní, lakomí, neohleduplní. Řešit jsem nemusela prakticky nic, vše vyřešila agentura za mě, což bylo super do začátku.

Překvapil mě charakter ostatních lidí, jsou zde mnohem milejší, než u nás. Také jsem nevěděla, že je Německo tak namíchaný, co se národností a náboženství týče. V Německu je super, že se domluvíte vždy, je jedno odkud člověk pochází! Německy, anglicky, rusky, polsky, maďarsky, rumunsky, já dokonce mluvila i španělsky.

 

Práce v Německu

 

Pracovat se musí všude.

 

4. Je těžké sehnat si v Německu práci?

Lucka: Ne, mnohem těžší je sehnat práci v Česku.

 

5. Pro mě překvapivě pracuješ ve fabrice a ne v kavárně či restauraci, jak bývá obvyklé. Jak jsi k této práci přišla?

Lucka: Začínala jsem přes agenturu, která zprostředkovává práci jen ve fabrikách. Vůbec mi nevadí, že dělám ve fabrice. Kolena by mi ani nedovolila stát na nohách X hodin. Takto si odsedím svou osmičku, při které si hongám nohama, poslouchám mp3, popíjím čajíček nebo kafíčko, sem tam zakousnu nějakou dobrotu z automatu na jídlo a jdu domů.

 

6. Co se ti na práci v Německu líbí? Případně jaké jsou tvoje pracovní podmínky (pracovní doba, volno, dovolená…)?

Lucka: Pracovat se musí všude. Konkrétně ve firmě, ve které pracuji, máme hodně přátelský kolektiv. Člověk zde necítí moc velké rozdíly mezi nadřízenými a podřízenými. Pracuji na dvě směny, ranní a odpolední.

Volno, to já ráda! 🙂 Mám nárok na 30 dní za rok, plus máme tzv. časové konto, kam se nám ukládají přesčasy, které si můžeme vybírat, ale maximálně dva dny v měsíci. Vzhledem k tomu, že je naše firma fakt skvělá a tolerantní, lze se domluvit na více dnech. Podařilo se mi ukořistit dva týdny, které spojím s týdnem dovolené a mám tak tři týdny na Filipíny.

 

Život v Německu

 

V kantýně nám nabízeli špagety s řízkem.

 

7. V čem je život (životní styl) v Německu jiný než v ČR?

Lucka: Rozhodně je Německo multikulturní, víc než Česko. Vzhledem k tomu, že hodně cestuji, zamilovala jsem si Německo hned. Hodně se mi líbí, že lidi tady nejsou takoví rasisté, jako jsme my Češi. Kamarádka, která je Češka a má muže narozeného v Česku, ale jeden z jeho rodičů byl Afričan a on podědil tmavou pleť, říká, že je v Německu spokojenější, protože tady se na něj prodavačky usmějí, v Česku raději chce být rychle pryč.

Občas mě dostávají chuťové kanálky. V kantýně nám nabízeli špagety s řízkem. Na trzích pak může člověk ochutnat kari wurst, což je klobása nakrájená na kolečka, zalitá kečupem a posypaná kari kořením. Jinak tady hodně frčí pivní festivaly. Oni dokáží oslavit vše. Jednou jsem byla na slavnosti studny v malé dědině, jedlo se, pilo se, hrála živá hudba a všichni se dobře bavili.

 

8. Jak vnímáš německou povahu, jak se Němci chovají?

Lucka: Nevím, je těžké narazit na fakt čistého Němce. Spoustu rodin je zde již tak namíchaných, že už snad nejde kolikrát ani s jistotou říct, kolik národností v rodokmenu má. Hlavně je důležité si uvědomit, že nezáleží na národnosti, ani náboženství atd., ale na srdíčku. Všude jsou dobří a zlí lidé.

 

9. Jak ti Německo změnilo život?

Lucka: Od základů. Z ničeho jsem začala pěstovat vše, co jsem si jako malá přála. Z ničeho mám téměř vše. Hodně mi dodalo sebevědomí a naučilo řešit situace, být zodpovědnější a vážit si lidí, kteří mě mají skutečně rádi a já je.

 

10. Co konkrétně se ti splnilo, o čem jsi jako malá snila?

Lucka: Ty cestovatelské sny. Byla jsem již na Krétě, Mallorce, v Chorvatsku, Thajsku atd., ale vyloženě splněné cestovatelské sny jsou Maledivy a Ibiza, letos se k tomu ještě přidá Sardinie.

 

Plány do budoucna…

 

Za pár let se vidím na volné noze, snad jako nomádka nebo něco s cestováním…

 

11. Plánuješ návrat do ČR nebo zůstneš v Německu (nebo přesídlíš do jiné země)?

Lucka: V tuto chvíli plánuji zůstat v Německu. Chtěla jsem do Austrálie, ale nesplňuji bohužel podmínky. Zvažovala jsem Rakousko, abych byla blíže domovu, ale jsem v Německu už tak zaběhlá, že se mi snad nechce ani měnit domov. Asi mě tu čeká něco velkého (snad dokončit chystanou knížku).

 

12. Jakou knížku chystáš?

Lucka: Píši knížku o životě v Česku, Německu, o cestování a mé životní filozofii, tedy o síle pozitivního myšlení.

 

13. Za týden tě čeká cesta do Švýcarska a pak na Filipíny. Jak se ti daří cestování skloubit s prací?

Lucka: Tím, že mám spoustu dovolené, přesčasů, existují víkendy a spoustu státních svátků, jde to snadno. Jen při velkých cestovatelských plánech se musím s rodinou setkávat v Praze, kam musí dojet z jižní Moravy. Ale jde to, jde všechno, když člověk chce a já chci!

 

14. Píšeš svůj blog o životě v Německu. Co bys chtěla svým čtenářům předat?

Lucka: Seznámit je s místním životem, trošku jim ho přiblížit. Lidé si musí uvědomit, že nemohou věřit jen tomu, co se řekne v televizi nebo v rádiu. To byla a je má priorita. Dalším tématem je i cestování, kterému se věnuji hodně a myslím, že už mám, co předávat dál. Byla by škoda se nepodělit, ne každému je přáno žít tak, jak si přeje.

 

Děkuji moc Lucce za rozhovor a přeji jí splnění dalších cestovatelských snů…

 

Zajímá vás život v Německu? Inspirujte se u Lucky na blogu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *