Ze života

Fotíte selfíčka? 4 situace, kdy se vám to může hodit

Když v roce 1826 pan Nicéphore Niépce vynalezl fotografii, stala se neskutečná věc. Člověk mohl zachytit prchavý okamžik, střípek ze svého života na papír. Vznikl obraz, moment z určitého dne, místa a času.

Moje babička, když jí bylo 16 let…

babi

Pro mě je to stále neuvěřitelné, když si prohlížím fotky svých předků. Tito lidé už nežijí. Dokonce někteří z nich ani neměli ponětí o mně, o své budoucí pravnučce. Nemohli se podívat do budoucnosti a vidět své další pokračovatele rodu.

Díky fotografiím se můžu ohlédnout zpět do minulosti a poznat alespoň tváře některých z nich. Zadívat se do jejich očí a přemýšlet, zda byli v životě dobrými lidmi.

Miluju to. Miluju dívat se do minulosti, která je i není moje. Jsou to životy a příběhy lidí, které jsem nepoznala, ale o nichž vím to nejdůležitější. Bez nich bych tady nebyla.

Držet v rukou starou fotku je pro mě jako držet poklad.

Doba pokročila. Z občasných fotek u fotografa se stala každodenní záležitost. Vznikla selfíčková mánie. Lidí, co s nataženou rukou a našpulenými rty koukají smyslně do objektivu, přibývá jako hub po dešti.

Co budete ukazovat svým dětem??

Všechny ty nazdobené a usměvavé tváře mi vlastně připadají smutné. Protože za objektivem nemají nikoho, kdo by je chtěl vyfotit. Jen tak. Zachytit jejich úsměv, vlasy rozevláté větrem, špinavou pusu od čokolády… je tam jen ta jejich natažená ruka. V lepším případě selfie tyč 😉

Abyste neřekli, že nevím, o čem píšu, přikládám několik vlastních selfie a jeden „opravdový okamžik“.

Co je pro vás pravdivější?

Selfie

Real Life

No možná si stačí jen vybavit chvíle, kdy sdílíte svoje fotky s rodinou a přáteli. Dovedete si představit album plné selfie fotek? Co bych vám k tomu asi řekla?

 

“Tady jsem se vyfotila v zeleným tričku v obýváku. Ale to mi neslušelo, takže jsem se převlíkla do růžovýho. Lepší ne? Jo a toto je fotka z ložnice, tady nemám na sobě nic…” 🙂

 

Kdy může být selfíčko užitečné?
 1. Stojíte v převlíkací kabince a už asi hodinu zkoušíte dvoje šaty. Pot z vás teče, zrcadla přidávají 100 kilo, ale jedny šaty prostě musíte mít, jen nevíte které. Řešení? Vyfotíte se, pošlete kamarádce na telefonu a ta vám pomůže rozhodnout se.
 2. Právě jste přišla od kadeřnice a máte ten úplně nejlepší účes, jaký jste kdy měla? Ano, můžete se hned vyfotit, ať příště víte, že toto bylo fakt ono. (Doporučuji i v opačném případě. Ať máte důkaz, že takto jste to vážně něchtěla!)
 3. Zrovna cestujete někde sami? A je tam tak nádherně. Chcete si zvěčnit ten okamžik, že jste tam byli. Super. Na selfie jako dělané.
 4. Hubnete? A chcete se motivovat vlastními pokroky? Ano, zřejmě proto se tolik lidí fotí v posilovně před zrcadlem 🙂

 

Máte taky svoje selfíčka? Nezapomeňte mi napsat, jaké fotky budete sdílet se svojí rodinou VY 😉

Krásný den vám přeje Jana

Článek o focení u profíka, si nenechte ujít zde »»

4 komentáře

 • ichi

  Já selfie fotím jen teď, protože dokumentuji postup léčby mé pleti. Nicméně ráda bych nějakou reprezentativní fotku na blog a nemá mě kdo vyfotit. 😀
  Jinak s rodinou budu sdílet rozhodně fotky z festů, z larpů a z dovolených. Bez cenzury – vždyť se není za co stydět. :3

 • Lucka Stefani

  Popravdě jsem si pod slovem selfie představila pouze fotku, kde fotím přední kamerou svůj obličej – přesně to, jak máš ve fotkách ‘selfie’.. Fotky v zrcadle jsem jako selfie nebrala, moje chyba 🙂
  Je pravda, že ve většině případů se snažím na fotkách zachytit situaci, ale třeba v současné době dokumentuji svůj progres ve cvičení, aby bylo s čím porovnávat změnu.

  • Jana Pernicová

   Jo Luci, to cvičení je super. Sama jsem se dříve fotila a dnes si říkám: “tyjo, to jsem byla na sebe přísná…” ale výsledky byly, tojo. Dneska bych si mohla vyfotit akorát svůj pupek 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *