Ze života

Jak jsem se naučila meditovat

Dlouho jsem si myslela, že ti, kdo meditují, jsou tak trochu šílení. Představovala jsem si je jako jogíny, co se živí pránou, jsou vyhublí na kost, celý den sedí v trávě se zkříženýma nohama a vyluzují podivný zvuky.

 

Možná to tak dřív fakt bylo. Nebo o tom ti “normální” lidi tolik nemluvili. Teď se meditace dostala do mainstreamu a stala se snad povinnou součástí všech úspěšných lidí. Stačí si přečíst jejich příběhy o tom, jak začínají svůj den. “Vstanu brzy ráno, dám si deset minut meditaci a pak si jdu zaběhat…”

 

 

Co je to meditace?

 

Kdysi jsem měla za to, že je to způsob, jak se dostat mimo sebe, mimo vaše tělo. Ocitnout se v jiných dimenzích, rozmlouvat s anděly, být někde JINDE.

 

Takhle to vidí wikipedie:

„Meditací se nejčastěji rozumí různé praktiky prohlubování soustředění. (…) Cílem meditace je ale zejména kultivace mysli (její zklidnění) a získání vhledu (ať už do smyslu lidské existence a vesmíru nebo do osobních záležitostí).”

 

Jak to vidím já:

Dnes, kdy už mám za sebou zkušenost s řízenými meditacemi, si myslím, že při meditaci jste maximálně napojení sami na sebe. Že se na ten moment zastavíte, uvědomíte si, kde jste a jak se v tu chvíli cítíte. A pak už si ve své duši můžete řešit cokoliv.

 

Třeba to:

  • kam chcete v životě směřovat
  • jestli to, jak právě teď žijete, vás naplňuje
  • jestli toužíte dávat něčemu (někomu/sobě) větší pozornost

 

 

Jak se naučit meditovat

 

Myslela jsem si, že je to něco těžkýho. Že mě to musí nejdřív někdo naučit. Někdo, kdo je dál než já. Že při tom musím správně dýchat, správně sedět, správně myslet. Ale o tom to není.

 

„Jde o to, najít si svůj vlastní způsob meditace.”

 

A může to být klidně u toho, když vaříte a jen si na minutku uvědomíte, jak vám v tu chvíli je. Pro mě se v poslední době takovou meditací stalo běhání.

Zjistila jsem taky, že pro některý lidi (zvlášť ženy), je těžký právě to zastavení se. To umění vypnout na chvíli svět okolo, potřeby druhých, seznam povinností atd. Někdo má dokonce pocit, že se zastavit nesmí. Že je to ztráta času. Že přece nemůže jen tak půl hodiny ležet na kanapi a prostě být. Je to i váš případ?

 

„Myslím si, že žádný čas, který věnujete sami sobě, není ztrátou času, ale naopak investicí do sebe.”

 

 

Praktické tipy jak meditovat

 

1.Rozhodně se nemusíte živit kořínky, abyste mohli meditovat. Je ale lepší být spíš polosytý než přecpaný. Po knedlu-zelu-vepřu, pivu, dezertu a kávě vám možná bude příjemně, ale vaše tělo a mozek bude mít co dělat s trávením, než aby vám povolil plout někam do vašeho nitra.

2. Nemusíte jezdit do hlubokých pralesů za šamany. Stačí si na chvíli zavřít oči klidně u vás doma v obýváku. Na druhou stranu, je pravda, že obklopeni přírodou, pocítíte víc klidu a ticha.

3. Nemusíte se zavírat na týden do tmy a samoty. Najděte si během dne chvilku, kdy jste sami. A když to nejde doma, jděte ven (nebo do vany 🙂 ). Těžko se budete soustředit na svoje pocity a myšlenky, pokud na vás bude mluvit partner, děti, kamarádi…

 

 

Kdy meditovat

 

Jednoduše, když budete chtít vy.

Nenechte si od nikoho namluvit, že musíte vstávat v pět ráno a začít meditovat. To, že to vyhovuje někomu, ještě neznamená, že to bude vyhovovat i vám. Zkusit to samozřejmě můžete, ale jestli jste noční sova a ráno máte myšlenky akorát tak na to, jak si ještě prodloužit spánek, není to pro vás vhodný čas k meditaci 🙂

 

 

Jak často meditovat

 

Úspěšní lidé doporučují meditaci každý den. Například Mark Dzirasa dokonce dvakrát denně. Můžete si vybrat, buď si z toho uděláte pravidelný každodenní návyk nebo si zameditujete dvakrát v týdnu. To je opravdu na vás.

 

 

Meditace k vyřešení problému

 

Toto už jsou tzv. řízené meditace, které si pustíte a posloucháte. Bývají zaměřené na různé oblasti, které vás trápí a potřebujete si je vyřešit. Vede vás hlas člověka většinou podkreslený hudbou, který vám říká, co máte dělat: “Zavřete oči, zhluboka se nadechněte, uvědomte si svoje tělo…”

 

Kde najít řízené meditace

 

Můžete je najít na youtube nebo jinde na internetu. Některé jsou zdarma, jiné placené. Sama mám zkušenost s meditacemi od Terezy Kramerové. Viděla jsem se s Terkou osobně a můžu ji doporučit.

 

Komu se bude Terka zdát příliš “EZO,” může zkusit Růženu Nekudovou. Působí trošku víc nohama na zemi 🙂 I s ní jsem se několikrát potkala osobně. A taky ji ráda doporučím.

 

A do třetice je tu Klaudie Fachinelli a její meditace “Probouzení těla.” I s Klaudií jsem se potkala osobně a musím říct, že je to velmi zářivá a krásná žena.

 

 

Kdy začít s meditací

 

Klidně hned. Pokud vás oslovilo něco z toho, co jste si teď přečetli, tak do toho jděte. A je jen na vás, jestli začnete sami nebo s řízenou meditací. Jestli vás něco z toho láká, tak to zkuste. A pokud ne, tak taky dobře.

 

Inspirace k nám většinou chodí ve chvíli, kdy jsme připraveni ji přijmout.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *