Cestování,  Rozhovory

Chtěla si jen zlepšit angličtinu a nakonec zůstala v Americe napořád

Když mi bylo kolem sedmnácti let, měla jsem velký sen. Po vzoru mé starší sestřenice, jsem chtěla vycestovat do Ameriky na dobu neurčitou. Najít si tam práci, přátele i muže. Představa života v USA se mi jevila nejen jako skvělý nápad, ale jako životní sen. No jak víte, nenaplnilo se nic z toho. A pak se objevila Mirka. A já věděla, že s ní nutně potřebuji udělat rozhovor. Pro vás. Ale i pro sebe.

 

Seznamte se
  • Mirka Francis je zakladatelkou blogu Maminy International
  • Jejím cílem je propojovat maminky z celého světa a ukázat, že všechny v mateřství řeší podobné radosti i starosti
  • Pochází z Brna, má dvě děti, manžela a žije v Texaském Austinu
  • … a žije příběh, o kterém jsem sama kdysi snila 🙂

 

1. Miri, četla jsem váš příběh o tom, jak jste jela do Ameriky dělat au-pair a pak si tam našla svého budoucího manžela. Bylo vám 24 let. Splnil se vám tímto sen, nebo jste takové plány vůbec neměla?

Mirka: Ano, do USA jsem odjela, když mi bylo 24 let. Odjela jsem, jelikož jsem potřebovala zlepšit angličtinu. Můj velký sen byl stát se letuškou, ale osud to chtěl jinak a já potkala manžela. Nelituji této změny a jsem ráda za to, kam mě osud zavál, i když to nebylo v plánu.

 

2. Co bylo nejtěžší v začátcích, kdy jste žila v zahraničí (Německo, USA)?

Mirka: Nejtěžší bylo zvyknout si na nové prostředí a jejich zvyky. Naštěstí všude, kde jsme bydleli, byli hrozně milí a chápaví. A tím že já jsem z Evropy a manžel z USA, už jsme o hodně zvycích věděli a tak nebyl problém. Potom také opět najít nové přátele.

 

3. Našla jste si nějakou komunitu Čechů žijících v Texasu?

Mirka: Přímo tady v Austinu je velká komunita Češek a Slovenek. Je o Texasu známo, že sem přišlo hodně imigrantů z Čech, Slovenska a Německa. Dokonce je tu poblíž i městečko Praha. A i přítel od jedné mé sousedky je Slovák. Takže slyšet mateřský jazyk a popovídat si tady není problém. Snažíme se stýkat aspoň jednou za měsíc. A některé vídáme i častěji.

 

4. Co vám nejvíc chybí z Česka a po čem se vám naopak nestýská?

Mirka: Nejvíce mi chybí přátelé a rodina, a taky mít možnost chodit všude pěšky nebo využívat hromadnou dopravu. Tady u nás v Texasu ta hromadná doprava moc dobrá není. Nejbližší zastávka autobusu je pět kilometrů. Také mi chybí sníh na Vánoce a roční období, i když vím, že ten sníh na Vánoce teď moc nebývá. A z jídla je toho také strašně moc. Tady v USA do všeho cpou strašně moc cukru. Nechybí mi zdlouhavé zimy a ceny spotřebního zboží.

 

5. Jak často jezdíte do Čech a plánujete někdy návrat natrvalo?

V Čechách jsme nebyli už šest let a teď doufáme, že nám to po finanční stránce konečně vyjde. Náš plán je přijet do ČR nejmíň jednou za tři roky, pokud se to podaří častěji, tak budeme moc rádi. Ale jen letenky pro nás čtyři stojí okolo 4000 dolarů. Natrvalo se už vracet nebudeme, nebo to alespoň vůbec neplánujeme. Až děti odrostou, tak manžel by chtěl koupit velký pozemek dál od města a také bychom chtěli cestovat, takže uvidíme, co se jak vyplní.

 

6. Jaký je (pro vás) život v Texasu?

Mirka: Život v Texasu je pro nás poklidný a víceméně ve znamení rodiny. Hodně volného času trávíme spolu buď doma a nebo někde na výletech. Jinak jedna moje kamarádka řekla, že je tu život poklidnější. Já si hlavně všímám toho, že tu vlastně pořádně nejsou roční období. V létě jsou hrozná horka, ale naštěstí je všude klimatizace a každá čtvrť má bazén.

 

7. Miri, pracujete z domu, můžete říct o jakou práci se jedná?

Mirka: Ano, pracuji z domu. Mám dvě práce. Jednu jako virtuální asistentka. Jsem exekutivní asistentka jedné koučky, která školí různé vlastníky velkých firem. Potom pracuji jako Catalog Operation Analyst. V této práci porovnávám specifické produkty z různých internetových obchodů, jestli se shodují, aby se daly použít jejich reviews.

 

8. A uvažovala jste někdy nad tím, že by vás živilo psaní (blogu) nebo je to pro vás čistě koníček?

Vůbec jsem neuvažovala o tom se psaním živit, je to opravdu koníček a relax. Jsem ráda, když mohu mít čas sama pro sebe a tohle je skvělé odreagování a zároveň pročištění hlavy. Také jsem ráda, že se tam zapojují i jiné maminy. Pokud by někdy v budoucnu blog začal něco vydělávat, zlobit se nebudu, ale není to priorita jako pro některé blogery.

 

9. Co byste poradila ženě, která se rozhoduje, zda odejít za svým mužem do zahraničí? Na co by se měla připravit?

Mirka: Poradila bych jí, aby se spojila buď s českou komunitou (jestli v tom místě nějaká je) a nebo s komunitou v tom městě a našla si už nějaké známé, kteří by jí mohli poradit co a jak v tom daném místě může a nemůže. Určitě by se měla připravit na to, že jí bude smutno. Ale myslím, že kdyby šla žena za manželem do zahraničí, tak je nejlepší si o tom místě co nejvíc zjistit a taky ho navštívit.

Je potřeba taky myslet na to, že například v USA je hodně výrobků jiných a kolikrát se musí improvizovat. Třeba rohlíky si pečeme sami.

 

10. A nakonec poslední otázka. Co pro vás znamená domov?

Domov je pro mě tam, kde je mé srdce a kde se cítím šťastná. Nejvíce to je s mojí rodinou a hlavně s dětmi. Ale také za domov považuji Brno, kde mám ještě dobré přátele a těším se, až je zase uvidím. Přece jen ten virtuální svět nestačí.

 

Ptala jsem se Mirky i na témata kolem rodičovství a výchovy dětí v USA. Jestli vás to zajímá, mrkněte sem ⇒ další část rozhovoru.

 

Mirce moc děkuji za rozhovor a za její upřímné odpovědi. Nevím, jak vy, ale já mám chuť koupit si letenku a zajet za ní jen tak poklábosit… a dovézt jí kousek toho našeho Brna 🙂

 

 

Poznejte Mirku a její projekt Maminy International.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *