Cestování

3. Cestuji sama: Na co se mě všichni ptají

Pravděpodobně se nevyhnou ani tobě. Okolí prostě nechápe, proč by měla mladá holka někam jezdit. A hlavně ne SAMA. Někdy nebudou mít pochopení, i když už ti dávno není dvacet, dokonce ani třicet.

 

Kdo se moc ptá…

Pokud se solo cestováním teprve začínáte a vaše rodina na to není zvyklá, čekejte příval mnoha otázek. Jen vám chci říct, že většinou vám je budou klást lidi, kteří sami takto nikam v životě nevyjeli.

Ti, kteří cestují často a rádi, vám spíš doporučí, co si vzít s sebou, kam se podívat a kde se ubytovat, místo toho, aby vás strašili a odrazovali.

 

7 věčných otázek

#1 To tam jedeš fakt úplně sama?

#2 Ty se nebojíš?

#3 Co tam budeš dělat?

#4 Nebudeš se sama nudit?

#5 Nebude ti smutno?

#6 Proč tam vlastně jedeš?

#7 A nechceš si to ještě rozmyslet?

 

Správné (moje) odpovědi
 1. ano
 2. ne
 3. objevovat
 4. ne
 5. nevím
 6. plním si svůj sen
 7. ne, to fakt nechci!

 

Proč se na to ptají

Přemýšlela jsem nad tím. Nejdřív mě to rozčilovalo. Připadalo mi, že mě těmi dotazy chtějí odradit. Že se snaží znejistit mě a moje rozhodnutí. Že chtějí, abych nikam nejela. (Jen upozorňuji, že se zatím hýbu pouze po Evropě, takže žádná “nebezpečná” exotika.)

 

Celý svět totiž čeká na to, až nějaká Jana Pernicová sedne na letadlo, aby se s ní mohlo zřítit.

 

Jednoduše se bojí, aby se mi nic nestalo. Žijí totiž v přesvědčení, že na cestě se vám může stát mnoho zlého.

 

 

 

Nechci to zlehčovat. Stát se samozřejmě může cokoliv. Ale taky se může stát, že mě srazí brněnská šalina, protože hledím do mobilu a ne na cestu. To je skoro větší pravděpodobnost.

 

„Já bych teda rozhodně nikam sama nejela.”

V pořádku, však nejezdi, solo cestování není pro každého. Stejně jako podnikání nebo práce ve školce 🙂 Ale proč odsuzovat něco, co jsi nikdy nezkusila?

Pro někoho je adrenalin výchova dětí, jiný si potřebuje skočit z letadla volným pádem. Já se to můžu snažit pochopit, nemusím to dělat, ale nebudu to hodnotit, když s tím nemám zkušenost. Mám jen nějakou představu a věřte mi, že ta se může hooodně lišit od skutečných prožitků.

 

POKUD JE VAŠE TOUHA VĚTŠÍ NEŽ STRACH, TAK DO TOHO JDĚTE.

 

Tady jsem chtěla článek ukončit, ale nemůžu. Musím to napsat. Někde v hloubi své duše se mi jeví ještě jeden důvod, proč vás lidi odrazují. Je jedno, jestli chcete cestovat, zkusit něco nového, pustit se na volnou nohu, jakkoliv vybočit z řady a posunout se ve svým životě dál.

 

MAJÍ TOTIŽ STRACH, ŽE SE VÁM TO POVEDE.

 

Jo, vy se posunete, jenže oni ne. Najednou se jim vzdálíte, protože zjistíte, že věci se mají jinak, než vám říkali. Že ve svým životě můžete udělat změnu, že záleží jen na vás. Jestli to tak cítíte, udělejte ji. Nenechte se odradit těmi, kteří nemají s danou věcí zkušenost. Raději se zeptejte těch, kteří něco zažili a můžou vám dobře poradit.

 

ROZHODNUTÍ JE VŽDY JEN NA VÁS.

 

s láskou Jana ♥

 

A jestli vám unikl začátek, mrkněte sem:

 1. Cestuji sama: Ty můžeš taky
 2. Cestuji sama: Rozhodni se

 

Děkuji za jakékoliv šíření tohoto článku mezi vaše přátele 😉

4 komentáře

 • Veru

  Šest dní jsem se courala sama po Londýně a ač se to nezdá, byla to pro mě fakt škola života. 😉 Takže rozumím a fandím všem sólo i nesólo cestovatelům. Na otázku proč jedu na workcamp a pak do Londýna sama, jsem měla jasnou odpověď: chci se rozmluvit anglicky a to s někým dalším nepůjde. Tenhle důvod kupodivu všichni pochopili a nic mi nerozmlouvali. 😊

  • Jana Pernicová

   Veru, to je skvělý tip na odpověď, děkuji za něj 😉 Já byla letos v Anglii sama na 5 dní a naučilo mě to taky moc. O délce pobytu a destinaci to asi až tak není. I když je cestování po Evropě jednodušší než do Asie, Ameriky, Austrálie (minimálně kvůli času a ceně), vždycky je na začátku to velký ROZHODNUTÍ. Přeji ti krásný den a další zajímavý cesty 😉

 • Lenka

  Já ještě nikde sama nebyla takhle v zahraničí:), ale nevidím na tom nic špatného cestovat sama. Někdo to má prostě radši. Já bych do toho třeba šla, protože někdy prostě se třeba musíš přizpůsobovat druhým nebo tak a když jsi sama tak nemusíš :).

  • Jana Pernicová

   Leni, je to tak. Když jedeš sama, tak najednou (možná pro někoho poprvé v životě) je to celý jen o tobě a tvým rozhodování. Chceš jít na pláž, ale pak se rozmyslíš, že půjdeš na kafe a jdeš. Nikomu nic nevysvětluješ. Je to jednoduchý 🙂 Cestování s kamarády nebo přítelem má taky rozhodně svoje plusy, ale pokud chci něco objevovat, je mi nejlíp být solo 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *