House sitting - jak na to
Cestování,  Rozhovory

House sitting je jejich nový životní styl

Tento způsob cestování zdá se mi poněkud… úžasný!!! No jen si to představte. Chcete poznat nějakou zemi, strávit tam pár týdnů či měsíců a za ubytování nedáte ani korunu. Vítejte v době, kdy už se nehlídají jen děti (baby-sitting), ale i domy a zvířata (house sitting).

Přečtěte si rozhovor s Jančou Březinovou, která se nedávno vrátila z Madeiry, kde se přítelem starali o dům, zahradu, pejska a dvě kočičky 🙂

Seznamte se
  • Janča píše blog Jak do Německa
  • svoje zážitky z cest sdílí zde – My wandertime
  • živí se jako copywriter na volné noze
  • s přítelem Petrem vyzkoušeli house sitting
  • … a jsou z něj oba nadšení 🙂

Jedeš k těm lidem v podstatě jako rodinný kamarád, který se jim postará o dům.

1. Jani, v létě jste se s přítelem po dvou letech vrátili z Německa. Máte teď v plánu cestovat víc z místa na místo?

Jana: Ano, zatím máme hlavní základnu v Česku, ale chceme co nejvíc cestovat a poznávat svět. Zároveň však potřebujeme klid na práci a přesouvat se spíš pomalejším tempem, a tak jsme se dostali k house sittingu.

Teď máme za sebou druhý pobyt a jsme z toho konceptu absolutně nadšení. Strávili jsme skoro měsíc na Madeiře a předtím jsme bydleli 6 týdnů ve Švýcarsku.

2. Pojďme se blíž pobavit o house sittingu. Kde jste si našli základní informace a nabídky?

Jana: Abych pravdu řekla, už si ani nepamatuju, kde jsme se o house sittingu dočetli poprvé, ale hned od začátku nám ten koncept přišel skvělý. Zaregistrovali jsme se na několika mezinárodních portálech – ten největší je trustedhousesitters.com – a začali vyplňovat svůj profil.

Praktické informace, jak se stát housesitterem jsem sepsala do článku House sitting aneb bydlení po celém světě zadarmo. Nejvíc nabídek je v anglicky mluvících zemích: Anglie, USA, Austrálie… Tam je house sitting hodně populární a i místní se často stávají housesittery.

Co nás vážně překvapilo – kdo vlastně housesittery dělá. Já osobně jsem si představovala spíš mladé lidi, digitální nomády… Ale když se člověk trochu víc rozhlídne v komunitě, tak zjistí, že velké množství tvoří důchodci. Na druhou stranu je to logické. Mají pravidelný příjem a spoustu času, takže ideální způsob, jak cestovat levně po světě.

Bydlení zdarma - to je housesitting

3. Co to pro vás obnášelo z hlediska vyřizování? Bylo nutné dokládat nějaké “papíry”?

Jana: Vlastně vůbec nic, celý koncept je založený na důvěře a z obou stran je bezplatný. Proto nemusíš řešit pracovní povolení ani jiné papírování, jedeš k těm lidem v podstatě jako rodinný kamarád, který se jim postará o dům.

4. Jak to probíhá prakticky? Potkáte se s majitelem nemovitosti, domluvíte si detaily a on odjede pryč?

Jana: Nejdřív se ucházíš o nabídku písemně, napíšeš, proč bys chtěla housesittovat zrovna pro ně a další detaily. Potom následuje pohovor po Skypu, kdy si ujasníte všechny podrobnosti, můžete se vidět a zeptat se na otázky.

Pak už ti jen dají přesnou adresu a můžeš kupovat letenky. Předem si domluvíte, kolik dní strávíte společně, obvykle jsou to 1-3 dny. Během nich ti ukážou svůj dům, domácí mazlíčky, vysvětlí všechny povinnosti…

Nám obě rodiny připravily i psaný manuál, kde jsme měli shrnuté hlavní povinnosti, abychom na nic nezapomněli. Taky nás seznámili se sousedy a kamarády, kteří byli připraveni nám pomoci, pokud bychom něco potřebovali – ideální je, když ti dají kontakt na někoho, kdo mluví místním jazykem, když ho neovládáš.

A po několika dnech majitelé odjedou a předem si domluvíte, jak často budete v kontaktu telefonicky nebo po Skypu, zatímco budou na dovolené.

5. Co jste měli na starost ve Švýcarsku?

Jana: Ve Švýcarsku jsme bydleli v rodinném domě se zahradou. Starali jsme se o kočku, to znamená nakrmit, měnit vodu, uklízet dárečky v podobě myší, které ti donese… 🙂 Potom jsme měli 8 slepic, které jsme krmili a každý den uklízeli kurník.

Museli jsme zalévat zahradu, plít záhony, zastřihovat růže a živý plot, každý týden sekat trávník atd. Samozřejmostí je úklid uvnitř, aby vše bylo ve stavu tak, jak si majitelé představují.

Ve Švýcarsku jsme měli celkem dost povinností, a tak nám to pár hodin denně sebralo, obzvlášť když bylo horko a musela se zalít celá zahrada. S tím je potřeba počítat, někdy můžeš dostat na starost celou farmu a to je pak práce na full-time.

Jak na Housesitting ve Švýcarsku

6. A jaké to bylo na Madeiře?

Jana: Na Madeiře to bylo o poznání jednodušší, měli jsme pejska a dvě kočky, které stačilo jen nakrmit, vyměnit vodu a vyčesat. Zahrada se zavlažovala automaticky a uvnitř žádné kytky nebyly. Na druhou stranu jsme majitelům pomáhali s podnikáním, čas od času potřebovali vytisknout nějaký dopis, dát do obálky a zajít s ním na poštu.

Museli jsme pořád nechávat otevřené dveře na zahradu, aby mohl pes a kočky vyběhnout ven podle libosti. To bylo pro nás, kteří jsme zvyklí zamykat na dva západy, dost velký nezvyk.

Ale nic jiného ti nezbývá, musíš se přizpůsobit a respektovat pravidla majitelů domu. Proto je dobré se předem vyptat opravdu na všechny podrobnosti a když se ti něco nezdá, tak to radši nechat být a hledat jinde. Taky je potřeba počítat s tím, že se něco může pokazit, můžeš něco rozbít, kočka se nevrátí domů apod. A ty to budeš muset s majiteli řešit.

7. Komu house sitting nedoporučuješ?

Jana: Myslím, že se house sitting moc nehodí pro lidi, kteří neumí přiznat svoji chybu, nebo se neumí postavit problémům čelem.

Na papíře to vypadá snadně, ale bohužel oba naši hostitelé měli už i nepříjemné zkušenosti.

Jedni přišli o kočičku a druzí měli housesittery, kteří si popletli datum jejich příjezdu, takže když dorazili, měli prý v domě neuvěřitelný nepořádek, včetně psích exkrementů na koberci apod.

Naštěstí v tento koncept neztratili důvěru a využívají ho dál, ale je vážně dobré zvážit předem, jestli se na to člověk hodí. Určitě to není pro každého a třeba pro nás bylo spoustu věcí překvapivých, i když jsme si předem nastudovali snad všechny informace dostupné na internetu.

8. Otázka na závěr: Kam se chystáte s přítelem teď?

Jana: Žádný konkrétní plán nemáme, uvidíme, co se naskytne. 🙂

Moc děkuji Janči za nový pohled na cestování a možnosti ubytování. Věřím, že vás tento rozhovor inspiruje a house sitting taky zkusíte. Nezapomeňte mi pak o tom napsat 😉

Pečujte o mazlíčky a bydlete zadarmo
Tady hlídám já!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *