Cestování

Omlouvám se, spletla jsem se

Vzít si notebook na dovolenou, napsat jeden článek a myslet si, že jsem digitální nomád? A ještě ke všemu vyjádřit názor, že toto fakt ne e. Že když už někde jsem, tak si to tam chci užít a ne sedět na pokoji a koukat do počítače. Jo přesně tak jsem to napsala ve svým článku tohle léto.

 

Připomenout si ho můžete tady ⇒ Proč nikdy nebudu digitální nomádkou

 

Byla jsem mimo

V době, kdy jsem psala ten článek, jsem měla o digitálním nomádství úplně zkreslený představy.

 

Myslela jsem si, že když vyrazím za hranice s notebookem, stane se ze mě digitální nomádka.

 

Jenomže…
  • Jet na dovolenou, neznamená nomádit. Dovolená je dovolená. Tam odpočíváte, čerpáte energii, poznáváte, ochutnáváte, relaxujete, čtete, plavete… (dosaďte si sem cokoliv, co rádi děláte na dovolené).

 

  • Dovolenou si většinou dopřejete po práci a přesně tak jsem to měla i já. Ukončila jsem pracovní poměr ve školce. A věřte mi, že v červnu jede hodně učitelek úplně z posledního (i když svoji práci milují). Takže, když jsme na začátku července vyrazili s přítelem k moři, potřebovala jsem fakt vypnout. Užít si svěží vzduch, slanou vodu, zmrzlinu, kebab, pizzu, ranní koupání, odpolední siestu a večery při svíčkách…

 

  • Úspěšným digitálním nomádem se (většinou) nestanete přes noc. A tím úspěšným myslím, že si dokážete sami vydělat na živobytí a pak i na cesty. A ještě líp, když to dokážete bez šéfa a jste na volné noze (ale není to podmínkou).

 

Měla jsem tušení

Začala jsem od konce. Nejdřív jsem odjela a myslela si, že se ta práce bude dít nějak sama. Euforie vyprchala přesně v okamžik, kdy jsem se podívala na svůj bankovní účet. Takže jsem se po euforickým létě musela podívat pravdě do očí.

Jestli chci fakt vědět, co digitální nomádství obnáší, půjdu se zeptat těch nejlepších v oboru. Přihlásila jsem se na dvě skvělé akce TravelHacking & Digitání nomádství a Festival digitálních nomádů.

 

 

Kdo jsou teda ti digitální nomádi?

Lidi, kteří pracují na cestách. Ne na dovolené, ale někde, kam jedou většinou na několik týdnů až měsíců. A hlavně, oni fakt PRACUJÍ. A většinou každý den. Jo že u toho koukají na bazén, oceán nebo hory, to je bonus a určitě i jeden z důvodů, proč to dělají. Že si pak jdou odpoledne zaplavat, pobavit se nebo si udělají výlet, je taky možnost. Ale jinak FAKT PRACUJÍ.

 

Co jsem pochytila od nomádů?
  1. Když pracujete tam, kde jste ještě nebyli (nemusí to být nutně zahraničí), jste ve své práci EFEKTIVNĚJŠÍ. Proč? Protože chcete mít, co nejdříve hotovo, abyste mohli objevovat krásy země.
  2. Hodně nomádů si vybírá ke svým pobytům Asii (až jsem měla pocit, že to tak musí nutně být). Je to levný, je tam teplo (jasně, záleží, kdy a kam přesně jedou) a chutná jim místní jídlo.
  3. Můžete pracovat v coworkingových centrech. Poznáte zajímavý lidi a bude vás to nutit taky pracovat. (To nemusíte dělat jen v Asii, sdílená pracovní místa jsou i u nás.)

 

Speciální rady od Matouše Vinše

Asi nemusím říkat, že spoluautor Travel Bible o tom ví hodně.

 

Tady jsou jeho 3 tipy, než někam odjedete:

 

1. Zajistěte si práci na dálku

Můžete to zkusit v rámci vašeho zaměstnání. Jsou profese, kde to jde líp a kde hůř. Kdybych pracovala pořád v korporátu, kde jsem denně zadávala data do pc, mohla jsem teď možná nomádit. Jako učitelka ve školce to půjde hůř (leda bych si s sebou vzala pár dětí 🙂 ).

 

2. Začněte pracovat nejdřív z domu nebo z jinýho města

To je docela dobrá připomínka. Ze své zkušenosti můžu říct jen to, že ze začátku jsem měla takovej ten pocit „jupí, jsem doma, mám volno, můžu se vyspat, dlouho posnídat, uvařit si kafe, druhý, třetí…” Tento pocit byl brzo vystřídán potřebou doma uklízet. Zapnout myčku, pračku, poskládat prádlo, vynést koš. A když jsem si konečně sedla, že budu pracovat, rozhlídla jsem se po bytě a šla pro vysavač…

 

3. Domluvte se s klienty, jestli je pro ně v pohodě, že budete komunikovat jen online

Prý je v Česku takový zvyk chodit pořád na schůzky, který vám zaberou spoustu času. Lidi mají potřebu scházet se kvůli věcem, který jde vyřídit jednou větou v emailu. Takže Matouš radí: „Schůzky nebrat.” 🙂

 

Rada nad zlato

Jedna cesta z vás digitálního nomáda asi neudělá, ale… I taková zkušenost vám může změnit život. Možná zjistíte, že tudy pro vás cesta nevede, anebo… vás cestování pohltí tak, že se budete snažit dělat všechno proto, abyste si ho mohli dopřát častěji a na delší dobu.

Ptejte se těch, kteří mají zkušenosti 😉

S Hankou Šormovou z Nomádské stezky

 

Jak to máte s cestováním vy?

2 Comments

  • Fit Maddie

    Pro mě užitečný článek. Stručný, výstižný. O digitálním nomádství jsem už mockrát slyšela a můžu říct, že s prvním odstavcem se shoduji. Taky jsem si rádoby myslela, že když jedu na dovolenou a napíšu tam dva články, jaký to nejsem nomád …. No, realita je trošku jinde 😀

    Fit Maddie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *