Rozhovory

Sprechen Sie Deutsch? Nein? Po lekcích s Míšou Skopalovou řeknete ano

Já tu dnešní dobu prostě miluju. A víte proč? Protože dneska jde dělat tolik věcí z pohodlí vašeho domova. Můžete si přes internet koupit rohlíky, psát si s lidmi z opačného konce světa nebo se učit cizí jazyky. Jak to nabízí například Míša Skopalová.

 

Seznamte se
  • Míša je nadšenou lektorkou německého jazyka
  • žije a pracuje v Německu
  • její nabídku můžete najít na webu Michaela Skopalová

 

„Je fakt super pracovat s motivovanými lidmi, které člověk nemusí nutit ani tlačit, ale spíše lehounce posouvat a doprovázet ke společnému cíli.”

 

1. Míši, ve svých 20 letech jsi jela dělat do Německa au-pair. Můžeš se prosím podělit o svoje zkušenosti? (Co tě nejvíc překvapilo, musela jsi něco zásadního překonat nebo šlo všechno hladce?)

Míša: Ano, po prváku na výšce jsem chtěla zapracovat na své němčině a odjela na 3 měsíce do zámožné rodiny se 4 rozmazlenými „andílky“. Dnes opravdu nechápu, kde se ve mně ta odvaha vzala. Zubní pasta v šampónu na vlasy, ztracené dítě, mé stolování, které z pohledu rodiny neodpovídalo etiketě britské královny – dodneška nerozumím, jak jsem zvládla tam celé 3 měsíce zůstat.

Byla to pro mě ale skvělá škola. Nejen lidsky, ale i jazykově. Před odjezdem jsem myslela, že po 12 letech školské němčiny přece umím německy. No… Jazyková bariéra a strach mluvit byly v prvních týdnech daleko intenzivnější, než jsem si dokázala představit. Jsem ale ráda, že jsem tím prošla, protože díky této zkušenosti o to víc rozumím mým studentům.

 

2. Co rozhodlo, že ses do Německa odstěhovala natrvalo?

Míša: Žádné zásadní rozhodnutí to vlastně nebylo. Po vysoké jsem odjela do Německa na roční evropskou dobrovolnou službu a po tomto roce se přestěhovala do jiného německého města za prací, která se náhodou obsahově shodovala s náplní práce v mém dobrovolnickém projektu. Krátce před přestěhováním jsem ještě poznala mou drahou polovičku, se kterou jsem doteď a aktuálně vlastně nemám důvod Německo opouštět.

 

3. V Německu už nějakou dobu žiješ a pracuješ jako lektorka německého jazyka. Byl to vždycky tvůj sen?

Míša: Nebyl. Můj dlouholetý sen bylo žití v Rakousku, které jsem měla za humny. “Taková Vídeň – to by bylo město pro mě.” Bohužel nebylo. Ve Vídni jsem psala velkou část mé diplomky a uvědomila si, že se tam opravdu necítím doma a ani tam zakořenit nechci. Dnes jsem ale za tuto “negativní” zkušenost moc vděčná.

Stejně tak jsem nikdy neplánovala, že budu učit na plný úvazek. Na výšce jsem samozřejmě doučovala a vedla nějaké kurzy, ale myslela jsem, že svůj důlek najdu jednou v nějakém korporátu, kde budu obstarávat nějaké obchodní věci s němčinou. Ani tento původní sen se díky bohu neuskutečnil. Dnes jsem moc ráda, že jsem se vrátila k tomu, co jsem vlastně původně studovala – výuce němčiny.

 

4. Proč lidé často vnímají němčinu jako složitý jazyk a je to opravdu tak?

Míša: Domnívám se, že to pramení ze školy a z typických jazykových předsudků jako “němčina je tvrdý a těžký jazyk, Němci jsou chladní” apod. Myslím ale, že nic z toho není pravda. Němčina má s češtinou tolik společného – stačí jen překonat začátečnickou fázi a hned to uvidíte.

Soudě ale dle aktuálního zájmu o němčinu se domnívám, že přichází zpátky do módy, protože jen angličtina už vážně nestačí.

 

 5. Spousta lidí řeší problém, jak překonat strach z mluvení. Co doporučuješ pro všechny, kteří si svoje věty 1000x předříkávají v duchu, ale bojí se mluvit nahlas?

Míša: Riskovat ztrapnění, otevřít pusu a začít mluvit 😉 Zmiňovala jsem to už v několika mých článcích, viz https://michaelaskopalova.cz/jazykova-bariera/ Mluvit se člověk naučí opravdu jen mluvením. Ne čtením knih nebo posloucháním písniček, ale mluvením. Vím ale samozřejmě, že to introverti obecně daleko více řeší. Na tento problem nabízím jednoduché řešení – výuku 1:1. Se zkušeným lektorem se dá pocit trapnosti a nepřekonatelné jazykové bariéry do několika hodin lehce odbourat, takže si nakonec pokecají i ti, kteří měli z mluvení na začátku žaludeční nervózu 😉

 

6. Jak funguje tvoje výuka po skypu?

Míša: Efektivně a velmi pohodlně. S každým zájemcem se nejdříve spojím na nezávazné skype setkání, během kterého se lidsky trochu oťukáme a zjistíme, na čem je třeba v následujících týdnech či měsících zapracovat. Nemůžu říct, že jedu podle nějakého mustru, protože výuka je šitá na míru jednotlivým studentům, jejichž jazykové cíle se samozřejmě liší.

Nedávno jsem na mém facebooku psala, že je to s výukou přes skype často jako s prvním rande nebo vztahem. Na začátku se oťukáváte, snažíte se zamaskovat možné chyby a nedokonalosti a chcete se ukázat jen v tom nejlepším světle. Postupem času ale zjistíte, že vás má lektor přečtené jak vlastní boty a vy se tak můžete dokonale otevřít. Otevřít se procesu učení, možnému chybování, díky kterému se posouváte kupředu a taky nové osobě, se kterou trávíte minimálně hodinu týdně. Po několika týdnech pak mívám pocit, že se známe snad léta. Známe se bez make-upu, ve vytahaných trikách i teplácích, občas i v pyžamu, vídáme se doma i na cestách.

Myslím, že to vystihuje podstatu mých skype lekcí úplně přesně.

 

7. Jak by se měl zájemce o tvé lekce připravit na první skype hovor?

Míša: Vůbec není třeba. Stačí se mi ozvat a já už se o zbytek postarám. Vím, že prvních 10 minut budete nervózní a počítám s tím. Ale nebojte, já nekoušu a nervozita brzo opadne 😉

 

8. Otázka na závěr, Míši. Co se ti na tvé práci nejvíc líbí?

Míša: Úžasná rozmanitost, kterou mi nabízí mí klienti. Mám klienty všech možných profesí a zájmů, kteří mě svými příběhy a životem každý den obohacují, posouvají či baví. Aktuálně jsem omezila skupinové kurzy, ve kterých jsem předchozí roky učila, abych se mohla více soustředit na skype výuku jednotlivců. Je fakt super pracovat s motivovanými lidmi, které člověk nemusí nutit ani tlačit, ale spíše lehounce posouvat a doprovázet ke společnému cíli. Když pak po několika měsících vidím jejich posuny a výsledky, jsem na ně vždycky strašně pyšná.

 

Moc děkuji Míši za rozhovor a přeji jí spoustu spokojených studentů, kterým znalost němčiny otevře dveře k dalším splněným snům.

Chcete i vy pomoct s německým jazykem? Podívejte se na stránky Míši www.michaelaskopalova.cz, už na nich budete mít dojem, že máte Německo na dosah 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *